Nový plicní ultrazvuk putuje do Kladna, se sbírkou pomohli i hokejoví rytíři Jaromíra Jágra
Plicnímu oddělení v Oblastní kladenské nemocnici bude pomáhat nový plicní ultrazvuk, na který se podařilo vybrat prostředky prostřednictvím nadace Naše plíce, Rytířů Kladno a štědrých dárců, díky nimž bude práce zdravotníků na oddělení zase o něco snadnější. Ultrazvuk předali primářce Janě Keilové hráči Rytířů Kladno společně s para hokejistou Patrikem Sedláčkem, který má sám zkušenost se závažnou plicní embolií.
Prevence je důležitá, Češi na ni však často zapomínají
Ultrazvuk v hodnotě 205 tisíc korun předávali na plicním oddělení kladenští hokejisté Martin Kehar a Ondřej Machala společně s para hokejistou Patrikem Sedláčkem. Patrik má s plicní embolií vlastní zkušenost - před téměř dvěma lety kvůli ní málem přišel o život.
Sám tedy ví, jak je prevence důležitá. A také to, že se na ni často zapomíná. V mnohých případech by se díky ní totiž dalo podobným situacím, jako se stala Patrikovi, předcházet.
"Prevence dostatečná není, sám jsem toho důkazem. Můj zdravotní stav a moje onemocnění se zanedbalo, a myslím, že by se to určitě dalo řešit víc a líp,"
říká Patrik Sedláček, který kvůli plicní embolii v kombinaci s trombózou přišel o pravou nohu.
Prevenci přitom lidé zanedbávají i podle primářky Jany Keilové, která plicní ultrazvuk za nemocnici Kladno přebrala.
"Češi moc zodpovědní co se prevence týče nejsou. Ale je to těžké. Prevence plicních nádorů je dost obtížná. Tento rok je ale nový program na prevenci nádorových onemocnění. Je to však spojené se spoustou potíží, do programu jsou zapojena pracoviště v Praze, jejich kapacita však bude brzo naplněna a vyšetření bude mít určitou prodlevu. Častější kontrola CT nebo rentgenem zase není možná kvůli zátěži,"
říká primářka plicního oddělení kladenské nemocnice.
Díky novému ultrazvuku nebudou muset pacienty plicního oddělení posílat jinam
Kapacitní důvody jsou častým problémem nemocnic. Podobně trápí české nemocnice i nedostatek potřebného vybavení. To se však v případě kladenské nemocnice s novým plicním ultrazvukem změní. Největší pomocí bude, že všechna potřebná vyšetření budou moci nyní provádět u sebe na oddělení a vyhnou se přesouvání pacientů na jiná oddělení, jako tomu bylo doposud.
"Pomáhat bude všem doktorům u nás na oddělení a hlavně bude sloužit k ověření a umístění pleurálního výpotku na plicích, protože v takovém případě vždycky musíme požádat jiná oddělení, ať nám to zaměří, takže tím pádem díky ultrazvuku nebudeme muset stěhovat pacienty jinam,"
vysvětluje primářka Jana Keilová, v čem lékařům ultrazvuk usnadní práci.